Konteyner Taşımacılığı Nedir ?

Konteyner Taşımacılığı Nedir ?

kont

Basit anlamda konteynır taşımacılığı, çeşitli özellikteki konteynırlar aracılığıyla yapılan taşımacılık hizmeti anlamına gelmektedir. Konteynırların en büyük özellikleri tamamen standart ölçülerde üretilmeleridir. Bu sebeple taşımacılık sırasında mevcut olan hacim maksimum düzeyde kullanılır. Bu da taşımacılık ihtiyacı duyan firmaların ilgisini çeken en önemli özelliktir. Konteynırlar düzenli bir şekilde istiflenerek ya da tek başlarına uçaklarla, karayolu araçlarıyla, gemilerle ya da trenlerle bir yerden başka bir yere taşınabilirler. Günümüzde de çoğu uluslar arası firma bu yöntemlerden birini kullanmaktadır.

Konteynır taşımacılığı sektörü en fazla denizyolu taşımacılığında kullanılmaktadır. Çoğu büyük limana gittiğinizde üst üste dizilmiş yüzlerce konteynır görebilirsiniz. Bu konteynırlar bu bölgeye bir taşımacılık işlemi için dolu bir biçimde gelmiş, sonrasında boşaltılmış ve sonrasında tekrar dolmayı bekleyen konteynırlardır. Çünkü bu sektörde kullanılan sisteme göre konteynırların dolu gidip dolu gelmesi amaçlanmaktadır. Aksi halde yeterli derece de bir kar sağlanamaz. Bu da hem taşıtan firmalar hem de taşıyıcı firmalar için sorun oluşturur.

Bunun dışında konteynır taşımacılığı sektöründe çeşitli sorunlar olabilir. Bunlardan ilki de deniz kazalarıdır. Fırtınalı bir havada yapılan taşımacılık işlemlerinde gemiler bu fırtınadan etkilenebilir ve bazı durumlarda da konteynırlar deniz düşüp kaybolabilir. Böyle durumlarda geri dönüş çok zordur. Ayrıca son dönemlerde konteynırların içinde yasal olamayan taşımacılıkların yapılma istatistiği de oldukça artmıştır. Özellikle silah ve insan kaçakçılığı suçları bolca işlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir